Проф. Д-р. Нечевска-Цветановска: Да сум во зграда од ГА, мирно ќе си седам и при земјотрес како ’63

Заменик директорот на ИЗИИС, професорката по предметот “Асеизмичко проектирање на згради” и еден од најголемите авторитети од оваа проблематика, Проф. Д-р. Голубка Нечевска-Цветановска е следната личност со која зборуваме во серијата интервјуа инспирирани од скорешните земјотреси во скопското подрачје. Таа дава исклучително важни информации за секој купувач на нов и стар стан, а зборува и […]

Влатко Ивановски: Станарите на Голден Арт немаат никаква потреба од грижа

По серијата земјотреси што ги почувствуваа скопјани во изминативе два дена, очекувана беше панична реакција. Разговаравме со Влатко Ивановски, проектантот на зградите на Голден Арт, кој зад себе има преку 1.000 сработени проекти низ цела Македонија и важи за еден од најквалитетните и најискусни градежни инженери. „Станарите во објектите на „Голден Арт“ треба да се […]

Среќни и насмеани лицата на станарите на ГА 04 (фотогалерија)

Вселувањето во нов дом е дефинитивно највозбудливо нешто за секој човек. Возбудата на станарите од ГА 04 започна вчера на 31.08.2016, кога свечено ги добија клучевите, па отсега за нив датумот 1ви септември нема да е само првиот школски ден, туку ден од кога започнуваат да ја градат својата среќна иднина во домот од соништата. Станарите имаа можност да […]

„Дневникот на една зграда: GA04, Аеродром“

Објект: GA04 Локација: Ул. Руди Чајевац – Аеродром Број на станови: 121 Височина: приземје + 9 ката + поткровје Квадратура на станови: 35-80m² Линк до каталог: GA04 Со цел едноставно и лесно да дојдете до сите новости од текот на изградбата, за Вас го подготвивме овој „дневник“ во кој постојано ќе ги објавуваме сите информации, […]

Еден од Вашите најголеми фаворити – 39m² во Карпош

Денес решивме да Ви предложиме стан кој е составен од простран и светол дневен простор со open-plan кујнски и трпезариски дел, една спална соба, тоалет и тераса. Овој дом од 39 m², кој се наоѓа на северна страна, сместен e на идеална локација во населба Карпош, и Ви нуди поглед кон Градски парк.     Ви се допаѓа? […]

ГОЛДЕН АРТ ЗА НАСТРАДАНИТЕ ОД ПОПЛАВАТА ВО СКОПЈЕ

Со огромно жалење и неверување ги проследивме вестите за катастрофалните последици од поплавите во скопското подрачје. Сакаме да изразиме сочувство до семејствата и пријателите на жртвите на поплавата. Сега е момент кога сите граѓани, без разлика на својата етничка или верска припадност, треба да покажат солидарност и да помогнат со било каква помош за погодените […]

Голем луксуз во 46м2

Ако правилно ги уредите, малите станови може да изгледаат многу луксузно. Денес Ве водиме во населба Аеродром, во зграда GA – 05. Овој стан од 46м2, се наоѓа на западна страна и вклучува една удобна спална соба, бања, дневен престој, како и open – plan кујна со трпезарија. Просторот е доста практично смислен, тaка што […]

Поткровје скроено по твоја мерка!

Становите сместени на поткровје се секогаш инспиративни и интересни, пред сè поради уникатната атмосфера која ја креираат и убавите начини на кои може да се уреди ентериерот во овие станoви. Ви го претставуваме станот од 102.70м2 во ГА03. Овој стан кој се наоѓа на североиcточната страна во поткровен простор во Аеродром, вклучува дневен престој со […]

Кире Лазаров ќе руши Гинисов рекорд!

Фрлање топка од Охрид до Скопје? Нема проблем! Следете нè на 20ти јули, токму тука на нашиот Golden Art фејсбук профил и видете дали нашиот најдобар ракометар ќе успее да ја дофрли оваа огромна дистанца!