Стан инспириран од поп-арт – 35m²

Инспирацијата за овој стан потекнува од средината на минатиот век и е совршено местенце за модерните момци. Топлите тонови и материјалите кои доминираат низ целиот простор се вешто надополнети со препознатливи мотиви кои потсетуваат на поп-арт. Освен мотивите, кон таквиот впечаток придонесуваат и силните бои како што се сината и црвената. Главната причина поради која […]

Декадентно решение за мал простор

Апартманот Леополдо, дизајниран од Маурицио Карам, е одличен пример за оптимизирање на простор од 45m². Идејното решение за овој мал стан вклучува отстранување на некои од ѕидовите и креирање на широка дневна соба, совршено задржувајќи ја приватноста во бањата и пералната. Ако мислевте дека open-plan дневни соби се возможни само во големи станови, подгответе се да […]

Еднособен стан со впечатлив дизајн

Во пар сè е поубаво! Овој еднособен стан е дизајниран за млад брачен пар од бугарската дизајнерка Петја Ганчева. „Секогаш мислиме дека немаме баш ТОЛКУ многу работи, но при селење сфаќате дека не е баш така. Затоа баравме модерен стил кој во исто време ќе обезбеди доволно место за складирање.“ Станот го нуди токму тоа […]

Црвено-бел живот во 25m²

Никогаш доста од предизвици! Што ако ви кажеме дека можете да имате сè што Ви е неопходно во помалку од 25m²? Овој стан е буквално соба претворена во место за живеење, и во неа брилијантно се сместени спална, дневна, кујна и бања! Просторот за складирање е максимално искористен со вметнување ормарчиња на сите места кои тоа […]

Бебешки соби кои ќе Ви го разведрат денот!

Во целата еуфорија околу исчекувањето на новиот малечок, но многу голем член на семејството, важно е трезвено и совесно да пристапите кон уредување на неговото мало царство. Доколку сè уште немате посебна просторија за вашето бебе, тогаш изборот е доста полесен, но доколку треба да уредувате цела соба… Да речеме дека е прилично лесно да […]

Бакарни детали

Денес Ви нудиме нова инспирација – бакарот како материјал кој можете да го искористите во буквално секој стил на ентериер! Комбинирајте го со светла соба, бел мебел и минималистички дизајн за да постигнете скандинавски изглед на просторот. Измешајте камен, дрво и бакарни детали за рустичен ефект, или пак со фасадна црвена цигла за underground модерен […]

Практична уметност во кујната

Изморени од секојдневниот изглед на ѕидните плочки во кујната? Сакате нешто ново кое ќе изгледа убаво, но сепак ќе биде практично за одржување? Да, кујната и секојдневните активности во неа знаат да бидат прилично хаотични, и можеби плочките се понекогаш најдобро решение, но, барајќи инспирација за нашиот блог наидовме на нешто што можеби ќе Ве […]

Направете сами – црна табла за пишување!

„Мирче сакал да ја убие мувата во просторијата. Мувата се удрила во прозорецот и по ударот паднала на работната маса во далечина од 36,4cm. Со која брзина летала мувата ако прозорецот е со димензии 140*73cm, густината на стаклото е 2.5*103 kg/m3, а Маја од другиот клас е надвор со другарките и е многу убава?“ Се […]

Младешки стан од 42m²

Млади сте, скоро вработени и сакате свое мирно катче да го надополни вашето секојдневие. Урбаната џунгла станува сѐ погуста, животот сѐ побрз, и во оваа ситуација многу е тешко наоѓањето стан кој во исто време ќе ги исполнува вашите барања за домување и ќе биде соодветен на нашиот џеб. Ве разбираме, но, кој вели дека […]