Елегантен и светол дом со една спална соба (52m2)

Често пишуваме за домови кои недостатокот на простор го компензираат со светлина, но навистина невообичаена е разноликоста која се постигнува со белата боја како основа, со неколку правилно одбрани елементи. Овој дом, лоциран во Battery Park, е одлика на њујоршкиот стил на живот – гламурозен – а сепак удобен. Дизајнерската приказна се врти околу дневната […]

Inspo apt. – Машка строгост и елеганција во стан од 48м2

Постојат две струи кои доминираат при пишувањето од страна на нашите блогери: на една страна скандинавската, со сета своја едноставност, минимализам и светлина и од друга њујоршкиот индустриски стил кој воодушевува со начинот на кој строгото успева да изгледа елегантно, а едноставното – екстравагантно. Овојпат ви носиме инспирација од дом декориран во индустриски стил, со […]

Дневникот на една зграда – GA06, Аеродром

Започнуваме ново поглавје во изградбата на домови! Објектот GA06 е нов во понудата во населба Аеродром, со избор на станови и локација кои ќе ги задоволат желбите и на најпребирливите. Општи податоци Адреса: Ул. Руди Чајевац бр. 45 и 47 Број на влезови: 2 Катови: Приземје + 9 + поткровје Избор на површина на станови: 38-83m² Со цел да […]

Француска елеганција “on a budget” – како да декорирате дом без да потрошите премногу

Кога располагате со органичен буџет, најдобрата опција која ја имате е да вложите во помал дом, и да се потрудите што е можно подобро да го искористите просторот со кој располагате. Денес за Вас подготвивме неколку совети со кои ќе го искористите максимумот, а ќе потрошите минимум од паричникот. Како бонус, сите тие совети се […]

54 метри квадратни со доволно простор за четиричлено семејство

Уникатноста на овој дом лежи во дрвените панели кои ги прекриваат скоро сите ѕидови од просторот. Исто така, тој е уникатен по паметното искористување на просторот кое овозможува и родителите и двете дечиња да живеат удобно. На дрвените панели како контраст во дневната се додадени жолта ретро фотелја и темно син двосед чија нијанса е […]

Функционален и практичен дом со една спална соба (46м2)

Кога станува збор за уредување на помали станови, постои едно златно правило со кое не можете да згрешите – на мал простор одговараат мали парчиња мебел со едноставни линии. Ова правило успешно го имплементирале сопствениците на станот за кој ќе пишуваме денес. Со површина од само 46 метри квадратни, можеби ќе помислите дека функционалноста ќе […]

Уметнички дом од 56m2 со многу простор за складирање

Неконвенционалниот стил на уредување, иако не се практикува често, изгледа навистина убаво доколку умеете да ги избалансирате елементите, како во овој дом од 56 метри квадратни. Преовладува белата боја, а како акцентски елементи се дрвените ормарчиња кои се дел од кујната и просторот за работа. Изложениот бетон е грубата страна на овој дизајн, но тој […]

Планинска идила во срцето на Куршевел – Chalet La Grande Roche

Денес ви носиме дизајн кој ќе ве замрзне и затопли во исто време. Кога ќе читате, имајте во предвид дека нашите блогери оваа објава ја пишувале на температура од +40 степени во жешкото Скопје, пред почеток на летните одмори, па оттаму не е ни чудо што добиле инспирација од зимски слики 😀  Chalet стилот на […]

Стан со две спални соби за љубителите на едноставност и светлина

Денес за вас подготвивме галерија од дом на семејство кое живее во Сингапур. Дизајнот е дефиниран од едноставност и прецизност – неизбежен дел од бурниот и брз живот во оваа густо населена метропола. Килимите и вишокот елементи за уредување се излишни со оглед на тоа што секој елемент мора да е лесен за одржување. Поради […]